7 SPOSOBÓW JAK PRZEZWYCIĘŻYĆ CHRONICZNY STRESUJĄCY STAN.
Doświadczyłam wypalenia pielęgniarskiego po dwóch latach pracy. Zgadza się. Już po DWÓCH LATACH czułam się przeciążona, wyczerpana i cyniczna w stosunku do mojej kariery, napisała na swoim blogu Sarah z mothernurselove
Kiedy mój umysł w końcu owinął się wokół tego zrozumienia, pomyślałam, że ledwo ukończyłam studia pielęgniarskie i JUŻ jestem wypalona? Jak będę kontynuować zawód pielęgniarki przez całą karierę?
Byłam sfrustrowana, zdezorientowana i szczerze mówiąc, byłam trochę załamana. Pasjonowało mnie pomaganie innym i podobała mi się stymulacja psychiczna, którą otrzymałam jako pielęgniarka. Ale nie mogłam się dowiedzieć, dlaczego na naszym oddziale są pielęgniarki, które robiły to samo przez ostatnie 5, 10 czy nawet 20 lat. Czy nie czuły tego samego?
Ostatnio rozmawiałam z wieloma pielęgniarkami o ich doświadczeniach z wypaleniem. Prawda jest taka, że większość pielęgniarek, jeśli nie wszystkie, czuje się wyczerpana.
Czy czujesz się wyczerpana, niespokojna, chora fizycznie lub boisz się chodzenia codziennie do pracy? Jeśli tak, ty też możesz doświadczać wypalenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przezwyciężyć ten chroniczny, stresujący stan i ponownie nauczyć się dobrze prosperować
- Znajdź równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Czy pracujesz w dni i noce? Ciągle pracujesz w godzinach nadliczbowych? A może po prostu pracujesz zbyt wiele godzin tygodniowo? To może działać przez chwilę, ale nie jest to dobry plan długoterminowy. Każdy potrzebuje przerwy, zwłaszcza pielęgniarki!
Rozważ wyjazd na wakacje (lub pobyt) i zaplanuj kilka dni spędzonych na „ja” tu i teraz. Po prostu nie możesz nadal dobrze dbać o innych, zanim najpierw nie zadbasz o siebie.
2. Postaw swoje zdrowie na pierwszym miejscu.
Jedną z najlepszych rzeczy, jakie pielęgniarka może zrobić, aby zapobiec wypaleniu, jest dbanie o siebie. Często to pojęcie jest sprzeczne z intuicją pielęgniarek, ponieważ naturą ich pracy jest ciągłe stawianie potrzeb innych ponad własnymi. Zadaj sobie pytanie, czego potrzebuję, aby być zdrowym? Oto kilka sugestii:
- Weź udział w zajęciach jogi lub dołącz do siłowni.
- Upewnij się, że planujesz swoje 12-godzinne zmiany, aby mieć zdrowe przekąski podczas pracy.
- Zapewnij co najmniej 7-8 godzin nieprzerwanego snu przed zmianą.
- Spróbuj medytacji lub po prostu usiądź sam z zamkniętymi oczami przez 10 minut podczas przerwy na posiłek.
- Stwórz uspokajające otoczenie (w pracy lub w domu) dzięki łagodzącym stres olejkom eterycznym, takim jak np. lawenda.
3. Znajdź „dlaczego” w swoim wypaleniu.
Co powoduje, że odczuwasz wypalenie? Spróbuj zapisać swoje myśli pod koniec kilku zmian, aby dowiedzieć się, co Cię przytłacza. Czy jest jakiś wzór? Być może musisz inaczej zaplanować swoje zmiany. Czy w twoim miejscu pracy jest kilka osobowości, z którymi nie żartujesz? A może po prostu nie inspiruje Cię wybrana specjalność. Pozwól sobie na brutalną szczerość w kwestii tego, czego potrzebujesz, aby przezwyciężyć wypalenie pielęgniarki.
4. Podejmij wyzwanie.
Czy nie masz wyzwań w pracy? Jest wiele sposobów, aby rzucić sobie wyzwanie jako pielęgniarka:
- Zostań pielęgniarką specjalistką w swojej specjalności (lub zupełnie nowej specjalności!)
- Bądź nauczycielem początkujących pielęgniarek na swoim oddziale.
- Weź udział w konferencjach dla pielęgniarek, dokształcaj się.
- Zmień swoją specjalizację pielęgniarską.
- Rozważ podniesienie swoich kwalifikacji.
5. Otaczaj się pozytywnym wsparciem.
Zmęczenie współczuciem i wypalenie pielęgniarki są bardzo powszechne wśród pielęgniarek. Pozostawiony taki stan bez kontroli może prowadzić do błędów, nieszczęścia, a nawet depresji. Podziel się swoimi zmaganiami z wypaleniem z bliskim towarzyszem z pracy, który może wczuć się w twoją walkę. Jeśli to nie pomoże, rozważ rozmowę z zaufanym mentorem, który pomoże Ci wyjść z wypalenia pielęgniarskiego.
Pielęgniarki są z natury stworzeniami, które dają z siebie wszystko, ale musimy też dawać na własne potrzeby. Wyczołgaj się ze swojej skorupy i zacznij mówić!
6. Znajdź swoje „gniazdko”.
Co robisz w wolne dni, żebyś była szczęśliwa? Jeśli nie masz „gniazdka” odprężającego, czas go znaleźć! Czy twój wewnętrzny artysta pragnie kreatywnego ujścia, takiego jak malowanie, projektowanie? Może byłaś tak zajęta, że zapomniałaś, jak cudownie rozpraszające może być zajęcie się czymś, co lubisz robić.
Badania wykazały, że znalezienie radosnego wyjścia może poprawić nastrój, zwiększyć energię, obniżyć poziom stresu, a nawet wzmocnić układ odpornościowy. Dziś jest czas, aby znaleźć swoją radość!
7. Rozważ nowe opcje.
Przeprowadź ze sobą szczerą dyskusję o swojej karierze. Jesteś pielęgniarką anestezjologiczną, która zawsze marzyła o pracy na OIT? A może jesteś pielęgniarką na ostrym dyżurze i chcesz zostać pielęgniarką rodzinną?
Zmiana specjalności może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby poradzić sobie z wypaleniem pielęgniarskim.
Z drugiej strony pielęgniarki nie muszą pracować w szpitalu. Być może lepiej byłoby pracować z zastrzykami w gabinecie dermatologicznym lub jako pielęgniarka rodzinna. Jest tak wiele specjalności pielęgniarskich do wyboru. Niebo jest granicą. Znajdź swoją miejsce w pielęgniarstwie!
źródło: Sarah, blog mothernurselove