Zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych
Rozporządzenie wdraża nowe rozwiązania w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, które są odpowiedzią na zmiany w systemie zarządzania SOR oraz wprowadza ujednolicony system segregacji medycznej:
TOPSOR
To system segregacji pacjentów. Wszyscy trafiający na SOR zostają objęci jednolitym systemem triażu tj. ustalenia stopnia pilności oczekiwania pacjenta na badanie lekarskie. Personel medyczny przeprowadza wstępne badanie (triaż), w wyniku którego pacjent zakwalifikowany zostanie do odpowiedniej kategorii oznaczonej kolorem. Poszczególne kolory oznaczać będą stopień pilności oczekiwania na wizytę lekarską.
Zmiany dotyczące personelu
Pracę pielęgniarek oraz ratowników medycznych koordynuje pielęgniarka oddziałowa, będąca pielęgniarką systemu, pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny, posiadający wykształcenie wyższe oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w SOR. Pojawi się również personel pomocniczy.
Nowe rozwiązania
Jeśli na SOR pojawi się pacjent, u którego podejrzewa się lub stwierdzi chorobę zakaźną, personel zobowiązany jest umieścić go w odizolowanym pomieszczeniu (będzie wymagane na oddziale).
Szpitalny Oddział Ratunkowy ma obowiązek posiadania desek ortopedycznych na wymianę pomiędzy SOR a Zespołami Ratownictwa Medycznego. Każdy SOR musi spełnić wymogi odnośnie pomieszczeń higieniczno – sanitarnych wyposażonych w natrysk i wózek-wannę, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Zmiany dotyczące finansowania
Od 1 lipca nastąpił wzrost tzw. stawki bazowej dla SOR-ów. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ stawka zwiększona jest o 10%, co ma przełożenie na zwiększenie wartości stawek ryczałtów dobowych, a co za tym idzie wysokości finansowania danych świadczeń opieki zdrowotnej od drugiej połowy 2019 r.
Pełną treść rozporządzenia znajdziesz w załączonym pliku.