Jak rozmawiać z nowym pracodawcą o swoim oczekiwanym wynagrodzeniu?
Negocjacje płacowe są ważną częścią wielu rozmów kwalifikacyjnych, ale to sprawia, że większość z nas czuje się nieswojo. Dlaczego? Ponieważ zostaliśmy wychowani, aby być grzecznym, a nie „natarczywym”. Jednak nauka negocjowania wynagrodzeń sprawi wrażenie, że masz roztropność w biznesie, doprowadzi do zwiększenia pewności siebie, a w wielu przypadkach zapewni lepszą rekompensatę.
Wyjaśnijmy jedną rzecz, zanim przejdziemy dalej: nie można negocjować pensji na każdej pozycji, za którą pójdziesz. Na przykład, kiedy ubiegasz się o stanowisko pracownika w publicznej placówce opieki zdrowotnej, pensje są zwykle z góry ustalone i prawie całkowicie ustalone. Opierają się na obiektywnych kryteriach, takich jak lata doświadczenia, stopnie naukowe, certyfikaty, dyferencjał zmianowy itd. Jednak aplikując na stanowiska kierownicze, związane z zarządzaniem lub w niektórych przypadkach, do prywatnych placówek opieki zdrowotnej i bardziej nietradycyjnych prac, zwykle masz swobodę negocjacji.
Oto zasady udanych negocjacji wynagrodzeń:
Odrób pracę domową. Dowiedz się, jaka jest bieżąca pensja za porównywalną pracę na danym obszarze geograficznym. Preferowanym sposobem wyszukiwania informacji o wynagrodzeniach jest nawiązywanie kontaktów z innymi osobami z branży. Zapytanie kogoś, ile zarabia ona lub on, uważa się za niegrzeczne, ale dopuszczalne jest pytanie: „Jaka jest średnia pensja dla pielęgniarki np. w waszym szpitalu?” Jeśli nie możesz znaleźć informacji o tej samej pracy, spójrz na stanowiska o podobnych obowiązkach.
Nie pozwól, aby wynagrodzenie było przeszkodą. Jeśli zostaniesz wcześniej zapytany o twoje potrzeby w zakresie wynagrodzenia, powinieneś odpowiedzieć w rodzaju: „Muszę wiedzieć, co pociąga za sobą praca, zanim będę mógł określić mój wymóg dotyczący wynagrodzenia” lub „W tym momencie moje wymagania dotyczące wynagrodzenia podlegają negocjacji. Bardziej interesuje mnie sprawdzenie, czy praca jest dla mnie odpowiednia i czy jestem odpowiednią osobą do pracy ”.
Jak możesz mieć wymagania dotyczące wynagrodzenia we wczesnej fazie gry, jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega praca, ile osób będzie Ci podlegać lub co będzie od ciebie wymagane? Poza tym, jeśli zacytujesz pensję, która jest zbyt wysoka lub zbyt niska, możesz wyeliminować się z pracy, zanim zdążysz zostać przesłuchany. Pamiętaj, że na początku procesu wywiadu nie masz siły negocjacyjnej.
Poczekaj, aż zaproponują Ci pracę w celu omówienia wynagrodzenia. Wynagrodzenie nigdy nie powinno być omawiane, dopóki nie zaoferuje się pracy. Do tego czasu nie jesteś w pełni świadomy parametrów pracy i tego, czego się od ciebie oczekuje. Co najważniejsze, gdy potencjalny pracodawca określi charakter pracy, masz pewną siłę negocjacyjną.
Nigdy nie rezygnuj z rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ wynagrodzenie nie jest takie, jakie Twoim zdaniem powinno być. Najpierw skoncentruj się na treści zadania. Wielu kandydatów zdobyło większe i lepsze miejsca pracy, z wyższymi wynagrodzeniami niż początkowo oferowane.
Po zaoferowaniu Ci pracy spróbuj najpierw zachęcić potencjalnego pracodawcę do podania wysokości wynagrodzenia. W sytuacji zatrudnienia ten, kto jako pierwszy wymienia wynagrodzenie, znajduje się w niekorzystnej sytuacji. Więc jeśli zostaniesz zapytany o to, co według ciebie byłoby uczciwą pensją, powiedz coś w stylu „Jaki jest budżet na to stanowisko?” lub „Ile otrzymywała poprzednia osoba.”
Poznaj propozycje. Przygotuj się z wyprzedzeniem, korzystając z odpowiedniej kwoty w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie. Jaka jest najmniejsza kwota, którą chcesz wziąć? Nie zapomnij wziąć pod uwagę korzyści, które mogą stanowić np. dodatkowe pakiety socjalne itp. „Pamiętaj, aby spojrzeć na duży obraz.”
Większość ekspertów ds. Kariery powie Ci, abyś zawsze prosił o trochę więcej pieniędzy niż ci oferuje. Zazwyczaj istnieje pensja, a ludzie rzadko oferują najwyższą kwotę. Jeśli twoja prośba jest uzasadniona, a pracodawca chce ciebie i ma budżet, możesz otrzymać to, o co prosisz. Najgorsze, co może się zdarzyć, to odrzucenie. Ale pytanie nie zagrozi twojej pozycji, chyba że złożysz całkowicie nierealistyczną prośbę.
Przygotuj się na negocjacje. Po zaoferowaniu kwoty znacznie mniejszej niż oczekiwałaś, po krótkiej przerwie możesz powiedzieć: „Miałem nadzieję, że zbliżysz się do (jakiejkolwiek kwoty, na którą liczyłeś, lub nieco wyżej), w zależności od poziomu odpowiedzialność i umiejętności wymagane do wykonania pracy. ”
W takim razie masz trochę miejsca na negocjacje, jeśli to konieczne. Jeśli Twoje oczekiwanie mieści się w planowanym budżecie, wtedy rozpoczynają się negocjacje. Pamiętaj, że zawsze możesz przychodzić z prośbami o wynagrodzenie, ale nie możesz iść w górę. Jeśli nie możesz uzyskać potrzebnych pieniędzy, możesz spróbować np. wynegocjować urlop, zwrot czesnego za szkolenie, lub inne korzyści, które pochodzą z innego budżetu lub nie mają bezpośredniego wpływu na wynagrodzenie.
Negocjacje płacowe to zarówno sztuka, jak i nauka. Dzięki praktyce poczujesz się bardziej komfortowo i lepiej. Kiedy rozwiniesz asertywne umiejętności negocjacyjne, nauczysz się skutecznie „sprzedawać siebie” i odkryjesz, że niebo nie spadnie, możesz po prostu dostać to, czego chcesz.
źródło: https://donnacardillo.wpengine.com/articles/negotiate/, 10 lutego 2020, godz.22.20