JAK PODEJŚĆ DO EGZAMINU, ABY OSIĄGNĄĆ SUKCES?
Na początku musimy założyć, że przez całą specjalizację została wykonana przez Ciebie praca na poziomie min.70-80%. Jeżeli tak, to już Ci GRATULUJĘ tytułu specjalisty!??
Dodatkowo skorzystaj z mojego doświadczenia i wzmocnij swój „mental”, przejdziesz przez egzamin „suchą stopą”! Zaufaj mi, odnoszę się do swojego 20 letniego doświadczenia w tym zakresie, i tak:
1. Zostaw dla siebie ostatnie 24 godziny i odłóż wszystkie notatki, książki, oraz wszelkiego rodzaju konsultacje- zrób sobie odpoczynek! Już niczego więcej się nie nauczysz, a jest ryzyko popadnięcia w PANIKĘ.
2. Pojedz na egzamin dzień wcześniej. UWAGA: Jeżeli wybierasz się w zorganizowanej grupie, dołóż starań, aby uniknąć grupowych „panicznych konsultacji”. Skutek jest odwrotny od oczekiwanego, dojedziesz do hotelu z okropnym zmęczeniem.
3. Po zameldowaniu w hotelu, ubierz wygodne buty i wyjdź ze znajomymi na spacer. To jest dobry czas aby porozmawiać o wakacjach, dzieciach itp. UNIKAJ rozmów o egzaminie! UWAGA: ZAKAZ SPOŻYWANIA ALKOHOLU, zadbaj aby rano powieki same Ci nie opadały z niewyspania.
4. Rano wstań z marginesem czasu, wypij dużą szklankę wody z odrobiną soli najlepiej kłodawskiej (minerały są konieczne). Po 30 minutach zjedz w spokoju śniadanie. Śniadanie jest konieczne, zadbaj o paliwo dla Twojego mózgu! Zwróć uwagę, aby śniadanie było lekkie i nie leżakowało w Twoim żołądku.
5. Po dotarciu na Bobrowiecką, odszukaj budynek A lub C, w którym będziesz zdawać egzamin. Sugeruję, aby nie „pędzić” pod salę, zachowanie stadne również może Cię zmęczyć. Zamelduj się w budynku ok. 10-15 min. przed wyznaczoną godziną! Pamiętaj, jak już jesteś na miejscu, to egzamin bez Ciebie się nie rozpocznie!
6. Przed wejściem do Sali egzaminacyjnej zostaw w szatni dużą odzież wierzchnią oraz torby podróżne. Zwykle komisja zezwala wziąć ze sobą torebki.
7. Odzież. Ubierz się w taki sposób, aby w sytuacji, kiedy będzie Ci zimno to coś na siebie „wrzucisz”, a kiedy będzie gorąco, to „zrzucisz”.
8. Wchodzenie na salę przebiega sprawnie. Przedstawiciele Centrum Kształcenia wywołują każdego zdającego i kierują do stolika, gdzie członkowie komisji sprawdzają tożsamość i wskazują miejsce, które jest do Ciebie przypisane.
9. W oczekiwaniu na wejście w dłoniach trzymaj tylko dowód osobisty, ołówek, gumkę i linijkę. Wszystkie dodatkowe akcesoria są zbędne i nie potrzebnie zajmują Ci głowę.
10. Oczekując na swoją kolej, przyjmij postawę ZWYCIĘZCY! Tzn. stań mocno, wyprostuj plecy, unieś lekko głowę i ciesz się, że jesteś w tym miejscu!
11. UWAGA WAŻNE: zadbaj, aby w torebce mieć wodę mineralną w plastikowej butelce oraz batonik, najlepiej z naturalnych składników. Nie polecam wszystkich „snikersowatych” produktów- ogromna ilość cukru, tego w tej chwili nie potrzebujesz.
12. Po zajęciu wskazanego miejsca, usiądź wygodnie i ponownie: stopy mocno na podłodze, plecy wyprostowane, głowa do góry i przedstaw się sąsiadom. Dobrze jest wiedzieć z kim się spędzi najbliższy czas, ale pamiętaj: PRACUJ SAMODZIELNIE, ZAUFAJ SOBIE!
13. Przed egzaminem komisja omówi wszystkie procedury egzaminacyjne, zachowaj spokój, poprowadzą Cię za rękę 🙂
14. Po otrzymaniu zadań testowych i arkuszy egzaminacyjnych zapisz swój numer arkusza na wizytówce, która będzie na stoliku. Po zapisaniu od razu schowaj ten numer tam, gdzie masz swój dowód osobisty, karty płatnicze. Zadbaj, aby nie zagubić tego kodu, tylko ten kod pozwoli Ci sprawdzić osiągnięty przez Ciebie wynik egzaminu. Innej opcji nie ma, tylko Twój indywidualny kod jest kluczem do wyników!
15. Po otwarciu arkusza z pytaniami „przebiegnij” bez specjalnego zagłębiania się w treść przez pytania. UWAGA: pierwszą myśl, która się pojawi: NIC NIE UMIEM! Zachowaj spokój, to jest standard!
16. Zacznij pracować od pierwszego pytania, pytanie po pytaniu.
17. UWAGA! PAMIĘTAJ, CZYTAJ PYTANIA I ODPOWIEDZI OD POCZĄTKU DO KOŃCA! TO JEST GŁÓWNY KLUCZ! SKUP SIĘ NA TREŚCI, A NIE LITERALNYM ZAPISIE!
18. Pracuj z linijką. Zwróć uwagę, aby zaznaczyć odpowiedź zgodnie z numerem pytania!
19. Jeżeli chcesz zostawić sobie pytanie, do którego chcesz wrócić na końcu, zaznacz to wyraźnie, przy oznaczeniu numerycznym np. kółkiem. Arkusz odpowiedzi składa się z dużej ilości pól, i możesz mieć problem z odnalezieniem pytań bez odpowiedzi!
20. Po odpowiedzeniu na pytania, SPRAWDŹ KONIECZNIE, czy na wszystkie pytania została udzielona przez Ciebie odpowiedź. Oddaj pracę z odpowiedziami na wszystkie pytania. Usuń wszystkie znaczniki, zwróć uwagę czy na arkuszu są zaznaczone tylko odpowiedzi. Zadbaj, aby arkusz z odpowiedziami był czysty i estetyczny! Na arkuszu z pytaniami możesz robić notatki itp. one nie wpływają na proces sprawdzania.
21. Mniej więcej po godzinie i 40 minutach będziesz już po egzaminie. SPRAWDŹ ponownie czy na wszystkie pytania została udzielona odpowiedź i WYJDŹ Z SALI! Końcowa faza egzaminu jest najbardziej niebezpieczna, wtedy dokonuje się najwięcej zbędnych poprawek! SPRAWDZIŁEŚ PRACĘ? WYJDŹ Z SALI!
22. Po wyjściu z sali pojawi się myśl i zwątpienie: PORAŻKA! UWAGA: to jest również STANDARD!
23. W drodze powrotnej unikaj ponownego konsultowania i dopytywania kto jak odpowiedział! To nie ma sensu, nic już nie zmienisz, a uwierz mi: nie jesteś w stanie odtworzyć pytań i udzielonych przez siebie odpowiedzi. Wątpliwości mogą tylko wzbudzić niepokój, a Ty tego przecież nie potrzebujesz!
To wszystko i po egzaminie. Zwykle następnego dnia na stronie Centrum zostaną opublikowane wyniki, swój wynik odnajdziesz wykorzystując swój kod, który masz tam gdzie dowód osobisty.
Wykorzystaj moje rady, zobaczysz, że będzie Ci łatwiej.
Zapewniam Cię, idąc zgodnie z tą mapą jesteś już SPECJALISTĄ. GRATULUJĘ.?