3 PROSTE METODY POMOGŁY NASZEJ SPECJALISTCE ZDAĆ EGZAMIN SPECJALIZACYJNY
To niewiarygodne, że tylko 3 proste metody pomogły naszej słuchaczce zdać swój pierwszy egzamin specjalizacyjny.
Dwa lata po egzaminie spotkałem naszą absolwentkę specjalizacji anestezjologicznej Panią Kasię. Rozmawialiśmy o wielu sprawach, ale dla mnie najciekawszy wątek rozmowy dotyczył jej wspomnień z egzaminu państwowego.
Wspominała bardzo gorąco odprawę przed egzaminem, stwierdziła, że takie podsumowanie wszystkich zasad egzaminacyjnych tuż przed wejściem na salę było nieocenione.
Zwróciłem szczególną uwagę na wspomniane przez nią, trzy omawiane przeze mnie proste elementy, które w jej ocenie dały jej największą wartość i spokój.
W kilku zdaniach omówię te wątki.
- NASTAWIENIE
Zwykle omawiając ten rozdział zwracam szczególną uwagę na nastawienie mentalne przed egzaminem.
Jak zmienić swoje nastawienie? To ćwiczenie na każdej odprawie przed egzaminem, w 3 sekundy wprowadza zdających w rolę zwycięzcy. Sprawdź teraz!
Zrób to i sprawdź:
Wyobraź sobie osobę, która przed wyzwaniem „już wie”, że nie zda, że będzie porażka, że się boi egzaminu, że w ogóle to po co była ta specjalizacja i ogólnie wszystko na NIE. Wyobraź sobie jak wygląda taka osoba, jaką ma postawę ciała, czy jest pochylona czy wyprostowana, jak stoi, jak ma ułożoną głowę, ramiona, gdzie ma skierowany wzrok, itd. Postaraj się teraz przyjąć taką postawę i zwróć uwagę jak się czujesz?
Zgodzisz się, że tylko samo ułożenie ciała wprowadza Cię już w nastrój „porażki”?
A teraz odwróćmy sytuację.
Wyobraź sobie osobę, która idzie po swoje, która jest pewna, która jest przekonana, że egzamin, to tylko formalne zwieńczenie dwuletniej nauki. Dla przykładu przywołaj w pamięci np. zawodników drużyny siatkarskiej. Stwórz w swojej wyobraźni obraz takiej osoby, zwróć uwagę na jej postawę, układ głowy, szyi, ramion, pleców, jak stoi, zwróć uwagę gdzie ma skierowany wzrok.
A teraz przyjmij taką postawę: stań mocno, wysuń pierś do przodu, wyprostuj plecy, unieś głowę lekko do góry, patrz pewnie przed siebie, klaśnij mocno w dłonie i przyjmij postawę ZWYCIĘZCY! Jak się czujesz, zauważasz różnicę? Jestem pewien, że tak!
Właśnie przyjmując taką postawę idź na swój pierwszy egzamin specjalizacyjny, idź po swoje i bądź ZWYCIĘZCĄ.
Dodam, że ta metoda sprawdza się we wszystkich trudnych sytuacjach w naszym życiu, nawet jak idziesz do szefa po podwyżkę.
- METODOLOGIA PRACY Z ARKUSZEM PYTAŃ I ODPOWIEDZI
Zanim rozpoczniesz pracę z pytanymi, pamiętaj o postawie zwycięzcy. Usiądź wygodnie, pewnie i mocno!
Następnie, wstępnie zapoznaj się z pytaniami. Wstępnie, to znaczy, „przebiegnij się wzrokiem” bez specjalnego skupiania się na treści, od pierwszego do ostatniego pytania (UWAGA! pojawi się myśl: nic nie wiem, co to za pytania: uczulam, to jest standard).
Pamiętaj, wiesz przecież jak skorygować takie uczucie.
To zaczynamy:
Popraw się na krześle, przyjmij postawę ZWYCIĘZCY i zacznij od pytania nr 1.
UWAGA! Zwróć szczególną uwagę na sposób czytania zadań egzaminacyjnych, brzmi banalnie, ale to jest niezwykle istotne, żeby czytać PRECYZYJNIE pytania i odpowiedzi: OD POCZĄTKU DO KOŃCA!
Jest to niezwykle istotne, bo w trakcie nauki, prawdopodobnie wielokrotnie były przez Ciebie „przerabiane” różne testy, z różnych źródeł. Jest takie prawdopodobieństwo, że duża ich część jest „fotograficznie” zapisana w Twojej pamięci i wystarczy tylko jedno lub dwa słowa, żeby pojawiło się skojarzenie pełnego obrazu tego pytania
ze wskazaniem odpowiedzi. Ale uważaj, na egzaminie „podobnie brzmiące” pytania poprzez wprowadzenie np. podwójnego zaprzeczenia lub lekkiej zmianie w treści, mogą diametralnie zmienić sens tego pytania lub odpowiedzi.
Pamiętaj: czytaj OD POCZĄTKU DO KOŃCA!
Druga niezmiernie istotna technika na którą należy zwrócić szczególną uwagę, to zaznaczanie odpowiedzi we właściwym miejscu.
Zapewne wiesz, że arkusz odpowiedzi jest swoistego rodzaju „dużym kuponem lotto”’ z dużą ilością pól do zakreślania i nie trudno o pomyłkę.
Najpewniejszą metodą, którą doceniają nasi absolwenci, jest to PRACA Z LINIJKĄ, innymi słowy, przykładamy linijkę do właściwego poziomu pól odpowiedzi, zakreślamy prawidłową odpowiedź i przechodzimy do kolejnego pytania.
PAMIĘTAJ, jeżeli dołożysz szczególnej uwagi na ten element od samego początku egzaminu, to zminimalizujesz praktycznie do 0 ryzyko pomyłki w oznaczaniu odpowiedzi. W sytuacji, kiedy popełnisz błąd w tym elemencie, jest duże prawdopodobieństwo, że zorientujesz się w błędzie dopiero na końcu egzaminu i niestety nie będziesz mieć już czasu na korektę.
Zadbaj, aby na egzamin wziąć ze sobą: ołówek, gumkę, linijkę oraz dowód osobisty.
- PRACA SAMODZIELNA
Zawsze gorąco zachęcam do pracy samodzielnej na egzaminie, choć często w nas drzemie pokusa pójścia w model pracy wspólnej z sąsiadem z ławki obok, za lub przed.
Pamiętaj jednakże, jesteś na egzaminie jako ZWYCIĘZCA, bierzesz udział w „rozgrywce” indywidulanej i zadbaj o siebie. Pamiętaj, że musisz mieć ograniczone zaufanie do osób, które znajdują się obok Ciebie. Nie wiesz kto to, jak się uczył i co faktycznie wie, w dziedzinie twojej specjalizacji.
Skup się na sobie, pracuj samodzielnie, czytaj pytania od początku do końca, wspieraj się linijką, to są elementy, które w ocenie naszych Absolwentów i nas samych są kluczowe na egzaminie.
Połącz teraz te kropki: Twoja ciężka w pełnym zaangażowaniu nauka oraz tych kilka technik, to gwarantuje Ci uzyskanie tytułu SPECJALISTY!